Våra underbara, älskade katter



Lite bus med kopplet. Dolce är otroligt duktig på att stå på bakbenen. Hos mamma brukar hon sitta på matbordet, på bakbenen, och sträcka fram framtassarna och pipa lite. Då är det bara för mamma att lyfta upp henne till sin famn. Så sitter dom sen där och gosar.

Äntligen fick Sakhi komma ut, efter senaste utställningen. Han älskar att bara sitta och känna hur vinden blåser genom hans päls. Han är en underbar filosof och att jag kallar honom vår solstråle är väl uppenbart, bästa katten med absolut bästa temperamentet.




Marussia har blivit vår underbara gosegumma. Så fort man kommer upp på morgonen vill hon gosa, lite inställsam är hon också. Hon tror inte att vi vet att yngsta sonen redan har gett henne mat på morgonen.





Jivara, vad ska jag skriva om denna mycket speciella katt. Hos mig stannar hon inte så länge men hos äldsta sonen. Det är ren kärlek mellan dom två. Jag gosar mycket med Jivara nu för tiden och ibland händer det att hon stannar kvar hos mig, ett litet tag.




